Lenovo IdeaPad 100-15IBD - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Premiera serii IdeaPad 100-15IBD miała miejsce ponad 2 lata temu – czy nadal są to laptopy warte uwagi?

Przygotowywane są one przede wszystkim dla użytkowników domowych, dla których w pierwszej kolejności liczy się niska cena. Co ważne, urządzenia występują w kilku zróżnicowanych konfiguracjach, dlatego coś dla siebie znajdą także osoby wymagające co najmniej przyzwoitej wydajności.

Polecane laptopy Lenovo IdeaPad

Lenovo IdeaPad 100-15IBD – dane techniczne oraz cena

Analizując urządzenia dostępne na rynku, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na zamontowane procesory i karty graficzne. Laptopy IdeaPad 100-15IBS korzystają także z różnych dysków twardych. Jest w czym wybierać. Na pokładzie laptopów zainstalowano procesor Intel Core, którego najlepszą wersją jest i5-5200U. W połączeniu z zasobem 8 GB pamięci RAM tworzy kompozycję, która zadowoli wielu graczy. Chociaż nie zagramy w najnowsze produkcje na rynku, znaczna część tych nieco starszych pozwoli nam na zabawę. Duża w tym zasługa karty graficznej  Nvidia GeForce 920MX. Atrakcyjna matryca o przekątnej 15,6 cala oraz relatywnie niewielka masa zapewnią bardzo wysoki komfort użytkowania. Zasoby danych będziemy mogli gromadzić na dysku HDD o pojemności 1 TB oraz bardzo szybkim dysku SSD, który cechuje się pojemnością 128 GB. Wszystko to otrzymamy w atrakcyjnej cenie, która waha się w zależności od wyboru modelu.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

Oto najważniejsze parametry omawianego sprzętu:

Lenovo IdeaPad 100-15IBD – dostępne konfiguracje

Specyfikacja techniczna najmocniejszej obecnie konfiguracji zdradza, iż mamy do czynienia z serią wiekową. Warto jednak podkreślić, że dostępnych modeli jest co najmniej kilka. Różnią się one między sobą najważniejszymi podzespołami.

Jeśli chodzi o procesory, najlepszym wyborem okaże się laptop z układem Intela piątej generacji, a mianowicie Intel Core i5-5200U. Jest to dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor przeznaczony do obsługi podstawowego pakietu programów. Jego taktowanie w trybie bazowym wynosi 2200 MHz, jednak w trybie turbo może zostać zwiększone do poziomu 2700 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji jest 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Oczywiście moc obliczeniowa układu nie może się równać z możliwościami, jakimi wyróżniają się modele najnowszej, jednak nadal jest to procesor, który gwarantuje stabilną obsługę większości podstawowych programów. W pozostałych konfiguracjach znajdziemy dwurdzeniowe i czterowątkowe układy Intel Core i3-5005U (taktowanie na poziomie 2000 MHz) oraz i5-4288U (taktowanie 2600-3100 MHz), które zapewniają od kilkunastu do kilkudziesięciu procent niższą wydajność. W modelach najtańszych wykorzystywane są natomiast procesory Intel Pentium.

W przypadku kart graficznych, mamy dwie możliwości do wyboru. Możemy bowiem ograniczyć się do jednostek zintegrowanych lub zdecydować się na zakup urządzeń z kartą dedykowaną, którą jest Nvidia GeForce 920MX. Dysponuje ona 2 GB pamięci GDDR3 i taktowaniem rdzenia na poziomie od 965 do 993 MHz. Jest to karta ponad 3-letnia, dlatego nie wyróżnia się specjalnie wysoką wydajnością – mimo wszystko, poradzi sobie z podstawowymi programami, a także grami wyróżniającymi się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Specyfikacje dostępnych urządzeń uzupełniane są przez pamięć RAM typu DDR3L (maksymalnie 8 GB) oraz dysk twardy HDD lub SSD. Pierwszy z nich występuje w wersjach o pojemności 500 GB lub 1 TB, natomiast dysk SSD wyróżnia się pojemnością zaledwie 128 GB – wystarczy to tylko na instalację systemu operacyjnego i kilku programów. Reszta plików musi być przechowywana na dysku zewnętrznym. W przypadku takiego rozwiązania możemy jednak liczyć na szybsze działanie systemu.

Lenovo IdeaPad 100-15IBD – wygląd

Wygląd Lenovo IdeaPad 100-15IBD prezentuje się atrakcyjnie. Do czynienia mamy z typową, ciemną stylistyką, która bardzo często możemy spotkać w przypadku urządzeń tego typu. Laptopy wyróżniają się także chropowatą powierzchnią zewnętrznej powłoki ekranu oraz dość wysokimi zawiasami. Całość prezentuje się przyzwoicie.

Obudowa została wykonana w całości z plastiku, dlatego jest wytrzymałość mechaniczna stoi na przeciętnym poziomie. Nierozważne przenoszenie laptopa może skończyć się uszkodzeniem konstrukcji. Kolejną wadą omawianych urządzeń jest mała liczba złączy. Zaledwie dwa porty USB okażą się niewystarczające nawet w przypadku standardowego użytku domowego.

Lenovo IdeaPad 100-15IBD – wydajność

Najwyższą moc obliczeniową gwarantują konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i5-5200U, który może pochwalić się przyzwoitymi rezultatami osiąganymi w popularnych programach diagnostycznych. W testach przeprowadzonych na platformie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 108 punktów w trybie jednowątkowym oraz 259 punktów w trybie wielowątkowym. Potwierdza to przeznaczenie układu, który najlepiej sprawdza się podczas obsługi programów biurowych, multimedialnych i sieciowych.

O pewnym poziomie przyzwoitości możemy mówić także w przypadku karty graficznej Nvidia GeForce 920MX, która w programie 3DMark Ice Storm Extreme Graphics uzyskała średnią na poziomie 57473 punktów. Czy jest w stanie obsłużyć nowe gry? Wyłącznie te, które wyróżniają się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi. Spośród nich wymienić należy takie tytuły jak FIFA 18, Rocket League czy też Team Fortess 2.

Lenovo IdeaPad 100-15IBD – matryca

W laptopach z omawianej serii zamontowane 15-calowe matryce HD, wykonane w technologii TN. Niestety, dysponują one błyszczącymi powłokami, dlatego nie sprawdzą się podczas pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu. Padające na ekran promienie słoneczne znacząco obniżą bowiem widoczność.

Pod względem jakości generowanego obrazu, matryce spisują się przeciętnie, choć nie można powiedzieć, że pod tym względem laptopy odstają od urządzeń tej samej klasy – mowa tu zarówno o luminancji, kątach widzenia oraz odwzorowaniu kolorów. Uzyskane wartości są akceptowalne.

Lenovo IdeaPad 100-15IBD – klawiatura i touchpad

Urządzenia zostały wyposażone w wyspowe klawiatury z dość dużymi, szorstkimi klawiszami, które dobrze spisują się podczas tworzenia dłuższych tekstów. Wyróżniają się średni skokiem, jednak podczas pisania można odczuć, że klawiatura lekko się wygina. W przypadku zastosowanego gładzika możemy mówić o pewnym standardzie. Jego chropowata powierzchnia zapewnia płynną i precyzyjna pracę kursora. Zamontowane przyciski również działają bez zarzutów.

Lenovo IdeaPad 100-15IBD – wady i zalety

Modele IdaPad 100-15IBD mieszczą się na niskiej półce cenowej, co z pewnością jest ich sporą zaletą. Dysponują one nieco przestarzałymi podzespołami, jednak w większości przypadków są one w stanie zapewnić stabilne, całkiem wydajne działanie w ramach obsługi podstawowych programów – pakietu biurowego czy też odtwarzaczy multimedialnych. Możemy też liczyć na obsługę mniej wymagających gier. Mamy zatem do czynienia ze sprzętem przeznaczonym do standardowego użytku.

Małe plusy można zapisać także przy osprzęcie, choć niektórzy mogą narzekać na uginającą się klawiaturę, a także przy designie. Jeżeli chodzi o wady, wspomnieć należy przede wszystkim o dość przeciętnej matrycy i obudowie, która jest mocno podatna na wygięcia.

Zalety i wady

Zalety

  • atrakcyjna cena
  • wielozadaniowość
  • ładny design

Wady

  • nieco przestarzałe podzespoły
  • obudowa podatna na wygięcia

Lenovo IdeaPad 100-15IBD – podsumowanie, czy warto kupić?

Pomimo tego, że przedstawione laptopy mają już swoje lata, nadal mogą okazać się dobrym wyborem, zwłaszcza dla mniej wymagających użytkowników, którzy poszukują urządzeń w niskich cenach. Oczywiście zawsze warto zwrócić dokładną uwagę na specyfikację techniczną kupowanego sprzętu, gdyż seria IdeaPad 100-15IBD jest pod tym względem zróżnicowana.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.